Ürün karşılaştırmaya eklendi

Ürün kategorisi seçmediniz.

Bu e-posta daha önce kullanıldı

Tether Ne Kadar? Tether kaç dolar? Tether Yorum

Tether Ne Kadar? Tether kaç dolar? Tether Yorumları ve anlık tether fiyatına göz atmak artık çok kolay.

Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu dijital para birimi, bir “stable coin” dir. Stablecoin’ler değeri başka bir varlığa ya da para biriminine sabitlenmiş olan dijital para birimleridir. Tether (USDT) örneğinde olduğu gibi geleneksel bir para birimine sabitlenmiş olabilecekleri gibi, altın, gümüş gibi değerli madenlere de sabitlenmiş olabilirler.

Tether (USD Tether), değeri 1 Amerikan Doları’na eşit olan bir dijital para birimidir. Yani 1 Tether (1 USDT) her zaman 1 Amerikan Doları’na eşittir. Daha da basitleştirirsek, bugün 1 Amerikan Doları kaç TL ise, 1 Tether (1 USDT) de o kadar TL eder.

tether 1

Tether, dünyadaki en popüler stable coin olup, kripto para dünyasında da bu sabit değeri nedeniyle önemli bir yere sahiptir. USD Tether, kripto para piyasasında genellikle ilk 10’da bulunur. Özellikle kripto paraların düşüşe geçtiği dönemlerde Tether (USDT)’in değeri daha da artar.

Piyasada, dünya üzerinde bulunan gerçek (fiziki) Amerikan Doları kadar Tether (USDT) bulunur. Bu yüzden Tether’in fiziki bir karşılığı vardır.

Kripto para yatırımcıları, fiyat iniş çıkışlarında, kârlarını realize etmek için Coin’lerini bozdurduklarında ya da düşük değerden alım fırsatı beklerken, değer kaybı ya da dalgalanma yaşamamak için paralarını Tether (USDT) olarak tutarlar.

Tether (USDT), tıpki diğer kripto para birimleri gibi Blockchain (blok zincir) teknolojisi altyapısı ile işlemektedir. Ancak Tether (USDT) merkeziyetsiz bir para birimi değildir. Tether Limited Şirketi isimli Hong Kong merkezli bir şirket tarafından 2015 yılında üretilip piyasaya sürülen Tether Coin (USDT)’yi güvenilir kılan bir özelliği de, piyasadaki her 1 USDT (Tether) için şirketin kasasında 1 Amerikan Doları olduğu gerçeğidir. Yani, Tether (USDT) alan bir yatırımcı aslında aldığı miktar kadar Amerikan Doları almıştır. Fiziki olarak bir döviz bürosundan Dolar almaktan tek farkı, varlığının dijital olarak saklanıyor olmasıdır.

Madenciliği yapılamaz ve piyasadaki dolarla aynı basılmaktadır

Tether, fiziki olarak karşılığı bulunan bir kripto para olduğu için, madenciliği ve üretimi yapılmamaktadır. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) piyasaya sürdüğü her 1 Amerikan Doları karşılığında piyasaya 1 Tether Coin (1 USDT) sürülmektedir.

Bazı teorisyenlere göre, Tether (USDT) alış-verişlerinden, alınıp gönderilmelerinden komisyon (işlem masrafı) alınması nedeniyle bu para biriminin gerçekte 1 Dolar’a eşit kalamayacağı iddia edilse de, ilk çıktığında RealCoin ismini taşıyan ve sonra Tether (USDT) ismini alan bu para biriminin, Bitcoin blokzinciri değil, Ethereum blokzinciri üzerinden işlem görmesi, komisyon ve transfer masraflarını neredeyse sıfıra indirmektedir.

Günümüzde yaklaşık 35 Milyar Dolar’lık bir piyasa hacmi bulunan Tether (USDT), çeşitli spekülasyonların ve iddiaların da hedefindedir. Bir iddiaya göre, Bitcoin’in değerinin düştüğü dönemlerde, piyasaya Tether (USDT) sürülmekte ve bu para birimi, Bitcoin’in değerini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, “Tether Davası” olarak bilinen bir davada, Bitfinex isimli kripto para borsası tarafından piyasaya fiziki karşılığı olmayan Tether (USDT) sürüldüğü iddia edilmiş, dava Amerika’nın New York Eyaleti’nde görülerek, borsa suçlu bulunmuştu.

Tether nereden ve nasıl satın alınır?

Günümüzde Tether (USDT) için görülen en büyük risk, bu coin’i yöneten şirketin iflası durumunda, Tether’in (USDT) piyasaya değerinin de sıfıra düşmesidir. Zira, şirketin kasasında fiziki olarak Amerikan Doları kalmazsa, Tether (USDT) coinlerinin bir karşılığı kalmayacak, yani fiyatı sıfıra düşecektir.

Bu senaryo da, kripto para birimlerinin neden merkeziyetsiz sistemler olması gerektiğine dair tezi güçlendiren bir senaryodur.

Tether (USDT), hemen hemen bütün kripto para borsalarından satın alınabilmektedir.

Coinbase, stabil kripto para Tether (USDT)’yi listeliyor

Nasdaq’ta listelenen kripto para borsası Coinbase, bugünkü duyurusunda Coinbase Pro alım satım platformuna ABD Doları’na 1:1 oranında sabit olan stabil kripto para Tether (USDT) desteğini eklediğini açıkladı.

Platformda şimdilik ağ olarak yalnızca ERC-20 USDT’yi desteklediğini açıklayan Coinbase, USDT’nin Coinbase Pro’ya gelen transferlerinin kabul edilmeye başlandığı açıklandı. Gerekli likidite koşullarının karşılanması durumunda, işlemlerin Türkiye saati ile 27 Nisan Salı günü 04: 00’da başlayacağı belirtildi. Borsada yeterli USDT arzı sağlandıktan sonra, BTC-USDT, ETH-USDT, USDT-EUR, USDT-GBP, USDT-USD ve USDT-USDC çiftlerinde işlem yapılmaya başlanacak. Bilindiği üzere Coinbase’in Circle ile birlikte oluşturduğu USD Coin (USDC) adlı sabit fiyatlı kripto para birimi var.

Kripto para piyasasının en değerli stabil coini olan Tether, 40 milyar dolarlık piyasa değerine sahip ve markette günlük 86 milyar dolarlık işlem hacmine göre en büyük kripto para olarak göze çarpıyor.

Coinbase’in bu hamlesi Nasdaq borsasında listelenmesinden sadece bir hafta sonra, USDT’nin sahibi Tether’in 2019’da başlayan ve uzun süren dava sürecinin ardından New York Başsavcısı ile anlaşmasından sadece iki ay sonra geldi. Bu anlaşmanın bir parçası olarak, Tether ve kripto borsası Bitfinex 18.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti ve Tether, USDT’nin rezerv desteğiyle ilgili olarak NYAG’a üç aylık belgeler sunacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

SelfKey Ne Kadar? SelfKey kaç dolar? SelfKey Yorum

SelfKey, güncel piyasa değerine göre 0,02 dolardan işlem görmektedir. Son zamanlarda kripto para piya...

Devamı

IRISnet Ne Kadar? IRISnet kaç dolar? IRISnet Yorum

IRISnet'e ne kadar olduğunu merak ediyor musunuz? IRISnet'in şu anki dolar kuru hakkında bilgi almak ...

Devamı

Badger DAO Ne Kadar? Badger DAO kaç dolar? Badger DAO Yorum

Badger DAO, şu anda ortalama 35 dolar seviyesinden işlem görüyor. Badger DAO'nun piyasa değeri ise ya...

Devamı
meritking giriş meritking kingroyal giriş kingroyal madridbet