Ürün karşılaştırmaya eklendi

Ürün kategorisi seçmediniz.

Bu e-posta daha önce kullanıldı

Mimarlık Okumak Masraflı Mı? Hangi Masraflar Var?

Mimarlık okumak isteyen öğrenciler için maliyet faktörü önemlidir. Bu nedenle, mimarlık okumak masraflı olabilir ancak bu, diğer lisans programlarına kıyasla daha yüksek bir maliyetle karşılaşmanız anlamına gelmez. Mimarlık öğrencilerinin en büyük masrafları arasında, okul ücretleri, öğrenci aidatları, kurs malzemeleri, staj süresince çıkacak giderler ve diğer genel masraflar yer alır. Üniversiteler arasında farklılık gösteren bu masraflar, öğrencilerin öğrenim süresini kısaltması veya uzatması, hangi dönemde hangi dersleri aldıkları gibi faktörlere göre değişir. Mimarlık okumak için bütçenizi planlamak için, okulların fiyatlandırma politikalarını araştırmak ve mimarlık öğrencileriyle konuşarak, hangi masrafların beklendiğinin çok iyi anlaşılması gerekir.

Mimarlık Okumak Ne Kadar Masraflı?

Mimarlık okumak oldukça masraflı bir öğrenim sürecine sahiptir. Hem el becerisi, hem de çizim programları için güçlü bir bilgisayar gerektirdiğinden, öğrenciler için belli başlı masraflar söz konusudur. İşte, mimarlık okurken karşılaşabileceğiniz masrafları tek tek inceleyelim.

Maket Yapımı İçin Gerekenler

  • Mimarlık eğitiminde, bilgisayar programlarına geçmeden önce bol miktarda maket yapacaksınız. Bu nedenle, öğrencilerin öncelikli olarak karton, çeşitli renk ve desende kaplamalar gibi gereçleri temin etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, hazır maketler için yüzlerce liraya kadar fiyatlandırılan insan, araba, ağaç, kayalık gibi malzemeler de birer masraf kalemidir.

Elle Çizim Yapımı İçin Gerekenler

  • Mimarlık eğitiminde, ilk senelerde öğrencilerin el becerisi kazanması amaçlanmaktadır. Bu nedenle, öğrencilerin farklı renklerde kalemler, büyük kağıtlar, uygun rulo çantalar ve çizim masaları kullanmaları gerekebilir. Bu gereçler de masraf kalemleri arasında yer almaktadır.

Bilgisayar İçin Gerekenler

  • Mimarlıkta en önemli araçlardan biri bilgisayardır. Hesaplamaların otomatikleştirilmesi ve hataların gösterilmesi amacıyla Autocad, Revit ve SketchUp gibi programlar kullanılmaktadır. Bu programlar, yüksek işlemci ve hafıza gücü istediği için güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duyulur ve bu da yüksek bir masraf kalemidir.
  • Bilgisayarla çalışırken, projelerinizi kağıda bastırmak için büyük kırtasiyelere ve ozalitçilere yüklü miktarda ödeme yapmanız gerekebilir.

Diğer Masraflar

  • Mimarlık okuyan öğrencilerin, mimarlık dergilerine abone olarak güncel konuları ve uygulamaları takip etmeleri faydalıdır ancak bu da abonelik masrafları nedeniyle masraf kalemleri arasında yer almaktadır.
  • Öğrencilerin, mimarlık okumak için geçmişten günümüze uzanan bir disiplinden bahsetmek için önce yaşadığı şehirdeki ve İstanbul’daki tarihi yapıları görmesi gerekmektedir. Bu yolculuklar ve konaklama masrafları da öğrencilerin bütçelerini zorlayan unsurlardan biridir.

Mimarlık okumak için karşılaşabileceğiniz masrafları detaylı bir şekilde açıkladık. Aklınıza gelen diğer masraflar için yorum yapabilirsiniz. Mimarlık okumasının faydalarından biri de yaratıcılık ve düşünme becerilerinizi geliştirmesidir. Umarız yazımız sizin için faydalı olmuştur.

Bizimle kalın ve daha fazlasını keşfedin!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

iQOO Neo 9 serisinin tasarımı ve Vivo S18’in tanıtımı ortaya çıktı...

Aralık ayı, teknoloji dünyasında heyecan verici bir dönemi işaret ediyor. iQOO ve Vivo, yeni serileri...

Devamı

Rezilyans nedir?

Rezilyans, bir kişinin stresle karşılaştığında, normale dönebilme yeteneği anlamına gelir. Bu yetenek...

Devamı

Armatör Nazım Kalkavan Kimdir?

Armatörlük ve Nazım Kalkavan Türkiye'de armatörlük denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Naz...

Devamı

Naci Görür Alevi Mi?

Naci Görür Nerede Oturuyor? Naci Görür, Türkiye'de yetişmiş en büyük deniz jeolojisi uzmanlarından b...

Devamı

Dünyada En Az Bulunan Kan Grubu Hangisidir? RH Null ve Diğer Kan Grupları...

Rh null sendromu nedir, Türkiye ve Dünya’da en az bulunan kan grubu hangisidir, sıralamaları nedir d...

Devamı

Kristalografi Nedir? Çalışma Alanları ve Geleceği

Kristalografi, tuzdan kar tanelerine ve değerli taşlara kadar doğanın her yerinde bulunabilen krista...

Devamı

Kara Delik Nedir? Her Kara Deliğin İçinde Evren Olabilir Mi?

Kara delik nedir? Kara delikler nasıl oluşur? Bir kara deliği çıplak gözle görebilir miyiz? Bilim dü...

Devamı

Siber Zorbalık: Nedir, Önleme Yöntemleri, Sebepleri ve Örnekleri

Siber zorbalık kısaca bir insanı tehdit etmek, taciz etmek, utandırmak veya hedef almak için teknolo...

Devamı

Loading…

meritking giriş meritking kingroyal giriş kingroyal madridbet