Ürün karşılaştırmaya eklendi

Ürün kategorisi seçmediniz.

Bu e-posta daha önce kullanıldı

Kristalografi Nedir? Çalışma Alanları ve Geleceği

Kristalografi, tuzdan kar tanelerine ve değerli taşlara kadar doğanın her yerinde bulunabilen kristalleri inceleyen bilimdir. Kristalograflar, atomların düzenini belirlemek ve kimyagerler, fizikçiler, biyologlar ve diğerleri tarafından kullanılan bilgileri üretmek için kristallerin özelliklerini ve iç yapılarını kullanırlar. Geçtiğimiz yüzyılda kristalografi, malzemelerin ayrıntılarının ne demek olduğunun anlaşılmasında, sentetik kimyada, biyolojik süreçlerin temel prensiplerinin anlaşılmasında, genetik alanımdaki gelişmelerde temel bir güç olmuştur ve çok sayıda hastalık için ilaçların geliştirilmesinde büyük ilerlemelere katkıda bulunmuştur . Bir bilim olarak kristalografi, diğer tüm bilimsel alanlardan 28 daha fazla Nobel Ödülü kazanan bir daldır.

Kristalograflar, katı malzemeleri tanımlamak ve karakterize etmek için X-ışını, nötron ve elektron kırınım tekniklerini kullanır. Katılarda atomik düzenlemelerin ayrıntılı modellerini oluşturmak için genellikle X-ışını floresansı, spektroskopik teknikler, mikroskobik görüntüleme ve bilgisayar modelleme ve görselleştirme gibi diğer analitik tekniklerden bilgi alırlar. Bu, bir materyalin kimyasal yapısı, polimorfik formu, kusurları veya bozukluğu ve elektronik özellikleri hakkında değerli bilgiler sağlar. Ayrıca katıların sıcaklık, basınç ve stres koşulları altında nasıl performans gösterdiğine de ışık tutuyor.

Kristal geliştirme uzmanları, araştırma veya üretimde kullanılmak üzere kristal bileşik formları üretmek için çeşitli teknikler kullanır. Kristalleştirilmesi zor malzemelerle çalışma konusunda uzman olabilirler veya bilgisayar çiplerinde, güneş pillerinde, optik bileşenlerde veya farmasötik ürünlerde kullanım için gerekli spesifikasyonlara göre kristaller geliştirebilirler.

kristalografi nedir calisma alanlari ve gelecegi2

X Işını Kristalografisi Ne Demektir?

Tek kristalli X-ışını kristalografisi, kristalin katı yapısını oluşturmak için yaygın olarak altın standart olarak kabul edilir. Bu yöntem, patent talepleri oluşturmak, yeni bileşikler için yapı-özellik ilişkileri kurmak ve diğer birçok uygulama için kullanılır. Bununla birlikte, toz kristalografi enstrümantasyonu ve veri analiz yazılımı, son 30 yılda tek kristal yöntemlerle çalışılamayan malzemelerin yapılarını araştırmak için güçlü yöntemler olarak ortaya çıkmıştır. Toz yöntemleri, adli analizler, karışım bileşenlerinin belirlenmesi ve polimerlerin ve diğer zayıf kristalize malzemelerin özelliklerinin belirlenmesi dahil olmak üzere çok çeşitli araştırmalarda kullanılmaktadır.

Farmasötik ve biyokimyasal alanlar, büyük ölçüde kristalografik çalışmalara dayanmaktadır. Proteinler ve diğer biyolojik materyaller (virüsler dahil), yapılarını ve kompozisyonlarını incelemeye yardımcı olmak için kristalize edilebilir. Pek çok önemli farmasötik, kristalin formda uygulanır ve kristal yapılarının ayrıntılı açıklamaları, patentlerdeki iddiaları doğrulamak için kanıt sağlar.

Bazı kristalograflar, verileri toplamak, analiz etmek ve görselleştirmek ve bu verileri kristal yapı (NACL ve benzer moleküllerin kristal yapısı) modellerine dönüştürmek için enstrümantasyon ve yazılım geliştirir. Bazı kristalograflar, endüstriyel ve akademik kurumların yanı sıra bazı kar amacı gütmeyen kuruluşlarda ve devlet laboratuvarlarında arşiv veritabanları tutar ve geliştirir.

Servis laboratuvarları, numuneleri hazırlamak ve kataloglamak, veri koleksiyonlarını yürütmek ve sonuçlar hakkında rutin raporlar hazırlamak için kırınım teknisyenleriyle birlikte çalışır. Teknisyenler ayrıca rutin alet bakımı ve basit onarımlar için çağrılabilir.

Adli tıp laboratuvarları, üründe hile veya sahtecilik içeren vakaları araştırmak için kristalografiyi kullanır. Suç mahallerinde bulunan mineralleri, metalleri veya diğer malzemeleri tanımlayabilirler. Kazaya yol açan olayları doğrulamaya yardımcı olmak için endüstriyel kaza mahallinde bulunan korozyon ürünlerini ve diğer kalıntıları da belirleyebilirler.

Kristalografinin Çalışma Alanları

 • Endüstriyel, kar amacı gütmeyen kurum, devlet veya akademik laboratuvarlarda yürütülen araştırmalarda
 • Patent taleplerini desteklemek için yeni bileşikleri ve malzemeleri karakterize etmek için
 • Ürün oluşumunu, saflığını ve kimliğini izleyerek sentez süreçlerinin geliştirilmesine yardımcı olur
 • İnşaat ve imalat için hammadde malzemelerinin kalitesini ve saflığını doğrular
 • Jeolojik ve insan kaynaklı süreçlere ışık tutmak için mineral oluşumlarını karakterize etmek için kullanılır
 • Fiziksel ve biyolojik olayların bilgisayar modelleri ve simülasyonlarını geliştirmek için kullanılır
 • Ceza soruşturmalarında, sahtecilik soruşturmalarında veya endüstriyel kazaların nedenlerini bulmak için adli kanıtları analiz etme aşamasında
 • Tarihi veya arkeolojik eserleri analiz ederken, sanat eserlerini doğrulamak ve korumak için kullanılır
 • Veri toplama ve analizi için yeni yazılım ve donanım yetenekleri geliştirmekte kullanılır

Kristalografların Sahip Olması Gereken Teknik Beceriler

Gerekli beceriler uzmanlığa ve çalışma alanına göre değişir, ancak genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Problem çözme becerileri ve temel ve uygulamalı araştırma problemlerini çözmeye ilgi
 • Deney tasarlamak, süreçleri gidermek ve toplanan verileri analiz etmek için eleştirel düşünme ve analitik beceriler
 • Bulguları açıklamak ve sonuçları bilim adamları ve bilim adamları ile paylaşmak için yazılı ve sözlü iletişim becerileri
 • Bilgisayar modelleme ve veri analizine aşinalık dahil olmak üzere bilgisayar becerileri
 • Yeni problem kategorilerini çözmek için bilgisayar yazılımını uyarlama ve entegre etme becerileri
 • Yapıları üç boyutlu olarak görselleştirme yeteneği
 • Kristal büyütme yetenekleri
 • Cihaz bakımı, işletimi ve gerektiğinde geliştirilmesi

Kristalografinin Gelecekteki Olası İstihdam Alanları

Tarihsel olarak, kristalografi jeoloji, madencilik, seramik ve metalurji ile ilişkilendirilen bir alandı. Bu alanlar hala kristal materyalleri büyütme ve analiz etme becerisine sahip çalışanları istihdam etmektedir, ancak uzun yıllardır en büyük talep yaşam bilimleri ve tıp alanlarında (yapısal biyoloji, eczacılık ve ilgili konular) olmuştur.

Kristalografi alanı hızla gelişiyor. Enstrümantasyon, yazılım ve otomatik veri analizi ve görselleştirmedeki ilerlemeler, bazı kimyasal alanlarda kristalografi uzmanlarına olan ihtiyacı azaltmış olsa da, birçok kristalograf hem donanım hem de yazılım geliştirmede çalışır ve genellikle bu yapıların çözümünü sağlayan teknolojinin iyileştirilmesinde büyük rol oynar. Yeni teknolojik gelişmeler aynı zamanda daha etkili ve aerodinamik yapı belirleme ile sonuçlanır. Hala kristalografiye ihtiyaç duyan yapısal biyoloji söz konusu olduğunda çözülmesi gereken birçok zorluk var. Bu bilime dair devamlı farklı kitaplar, kaynaklar ve pdf ders notları yayınlanıyor ve günden güne gelişimini sürdürüyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

iQOO Neo 9 serisinin tasarımı ve Vivo S18’in tanıtımı ortaya çıktı...

Aralık ayı, teknoloji dünyasında heyecan verici bir dönemi işaret ediyor. iQOO ve Vivo, yeni serileri...

Devamı

Rezilyans nedir?

Rezilyans, bir kişinin stresle karşılaştığında, normale dönebilme yeteneği anlamına gelir. Bu yetenek...

Devamı

Armatör Nazım Kalkavan Kimdir?

Armatörlük ve Nazım Kalkavan Türkiye'de armatörlük denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Naz...

Devamı

Naci Görür Alevi Mi?

Naci Görür Nerede Oturuyor? Naci Görür, Türkiye'de yetişmiş en büyük deniz jeolojisi uzmanlarından b...

Devamı

Dünyada En Az Bulunan Kan Grubu Hangisidir? RH Null ve Diğer Kan Grupları...

Rh null sendromu nedir, Türkiye ve Dünya’da en az bulunan kan grubu hangisidir, sıralamaları nedir d...

Devamı

Kara Delik Nedir? Her Kara Deliğin İçinde Evren Olabilir Mi?

Kara delik nedir? Kara delikler nasıl oluşur? Bir kara deliği çıplak gözle görebilir miyiz? Bilim dü...

Devamı

Siber Zorbalık: Nedir, Önleme Yöntemleri, Sebepleri ve Örnekleri

Siber zorbalık kısaca bir insanı tehdit etmek, taciz etmek, utandırmak veya hedef almak için teknolo...

Devamı

OnlyFans Nedir? OnlyFans Ne Demek?

OnlyFans platformu, özellikle 2020 yılında karantina süreci başladığından beri büyük ilgi gören bir a...

Devamı

Loading…

meritking giriş meritking kingroyal giriş kingroyal madridbet