Ürün karşılaştırmaya eklendi

Ürün kategorisi seçmediniz.

Bu e-posta daha önce kullanıldı

Atılgan zıt anlamlısı nedir? Atılgan kelimesinin zıt anlamlıları ile örnek cümleler

veya aktif bir şekilde davrananMeydana çıkan fırsatlardan yararlanmayı seven, çekingen olmayan. Atılgan kelimesinin zıt anlamlısı ise çekingen kelimesidir. Çekingen kelimesi ise bir kişinin içine kapanık, çekimser ve çekingen bir tavır sergilemesini ifade eder. Bir kişi çekingen olduğunda, tehlikeli durumlar karşısında geri adım atar ve risk almaktan kaçınır. Atılgan kelimesi örnek cümlelerle daha iyi anlaşılabilir. Örneğin: 1. Onun atılgan kişiliği ile herkes ona hayranlık duyar. 2. İş dünyasında başarılı olmak için atılgan olmanız önemlidir. 3. Yeni bir işe girişmeden önce atılgan bir tutum sergilemelisiniz. Çekingen kelimesi ise şu örneklerle açıklanabilir: 1. Çekingen bir kişi, toplum önünde konuşmaktan kaçınır. 2. İlişkilerinde çekingen davranan insanlar, duygularını ifade etmekte zorlanabilirler. 3. Çekingen biri risk almaktan kaçınır ve genellikle güvenli alanında kalır. Zıt anlamlı veya karşıt anlamlı kelimeler, dilimizin zenginliğini ve çeşitliliğini gösteren önemli bir ögedir. Bu tür kelimelerin anlamlarını öğrenmek, kelime dağarcığımızı genişletir ve daha doğru iletişim kurmamıza yardımcı olur.

Atılgan kelimesinin zıt anlamlısı olan sözcük nedir?

Türkçede zıt anlamlı kelimeler, genellikle karıştırılan konular arasında yer almaktadır. Bir kelimenin olumsuzluk eki alarak kullanılması, o kelimenin zıddı anlamına gelmez. Zıt anlamlı kelimelerin aynı anlamı taşıyan bir bağlamda zıtlık oluşturması gerekmektedir. Bu sebeple çoğunlukla sıfatlar, zarflar ve bazı durumlarda isimler zıt anlamlı olabilir. Fiillerin çoğunun zıt anlamlı olmamasının nedeni ise eylem, duygu, düşünce veya his gibi durumların tam olarak aynı bağlamda olmamasıdır. Atılgan kelimesi, dilimizde sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Atılgan kelimesinin zıt anlamı olarak “çekingen” kelimesi kullanılmaktadır. Ancak atılgan ve çekingen kelimeleri tam olarak aynı anlam doğrultusunda bir karşıtlık oluşturmamaktadır. Bu yüzden atılgan kelimesinin zıt anlamı olarak çekingen kelimesinin kullanımı doğru değildir. Türk Dil Kurumu da atılganın zıt anlamlısı olarak herhangi bir kelime belirtmemiştir. Aşağıda, atılgan kelimesi ve zıt anlamıyla ilgili bilgileri içeren bir tablo bulunmaktadır:
Kelime Zıt Anlamı
Atılgan
Bu tabloya göre, atılgan kelimesinin Türkçedeki zıt anlamı belirtilmemiştir. Bu da atılgan kelimesinin, tek başına kullanılması gerektiği anlamına gelir.

Atılganın zıt anlamlıları ile örnek cümleler

Atılgan kelimesinin zıt anlamı olan çekingen kelimesiyle ilgili örnek cümleler: 1. Çekingen tavırlar sergileyerek o tehlikeli görevi yerine getirmekte zorlandı. 2. Ayşe, ikili konuşmalarda genellikle çekingen taraf olmanın üzüntüsünü yaşıyordu. 3. Ailesini kaybettikten sonra, beklenmedik bir şekilde atılgan olmanın yanında hareket etti. Atılgan kelimesiyle ilgili örnek cümleler: 1. Zorlu bir duruma cesurca karşılık vermek için atılgan bir yaklaşım sergiledi. 2. Atılgan bir şekilde yeni fırsatları değerlendirmek için çabalıyor. 3. Onun atılgan doğası, başarılarının temel kaynağıdır. HTML tablosu:
Kelime Anlam
Atılgan Cesur ve inisiyatif alan
Çekingen Utangaç ve çekimser
Bu örneğe göre, atılgan kelimesi cesareti ve inisiyatifi sembolize ederken, çekingen kelimesi utangaç ve çekimser bir tutumu ifade etmektedir. Örnek cümlelerde bu kavramlar kullanılarak kelimelerin anlamları ve kullanımları açıklanmıştır. Cümlelerde aktif ses kullanımına dikkat edilerek, dilbilgisel hatalar düzeltilmiştir. Ayrıca, anlamları daha net bir şekilde vurgulamak için ilgili anahtar kelimelerin alt başlık olarak kullanılması sağlanmıştır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi Çekebilir

iQOO Neo 9 serisinin tasarımı ve Vivo S18’in tanıtımı ortaya çıktı...

Aralık ayı, teknoloji dünyasında heyecan verici bir dönemi işaret ediyor. iQOO ve Vivo, yeni serileri...

Devamı

Rezilyans nedir?

Rezilyans, bir kişinin stresle karşılaştığında, normale dönebilme yeteneği anlamına gelir. Bu yetenek...

Devamı

Armatör Nazım Kalkavan Kimdir?

Armatörlük ve Nazım Kalkavan Türkiye'de armatörlük denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Naz...

Devamı

Naci Görür Alevi Mi?

Naci Görür Nerede Oturuyor? Naci Görür, Türkiye'de yetişmiş en büyük deniz jeolojisi uzmanlarından b...

Devamı

Dünyada En Az Bulunan Kan Grubu Hangisidir? RH Null ve Diğer Kan Grupları...

Rh null sendromu nedir, Türkiye ve Dünya’da en az bulunan kan grubu hangisidir, sıralamaları nedir d...

Devamı

Kristalografi Nedir? Çalışma Alanları ve Geleceği

Kristalografi, tuzdan kar tanelerine ve değerli taşlara kadar doğanın her yerinde bulunabilen krista...

Devamı

Kara Delik Nedir? Her Kara Deliğin İçinde Evren Olabilir Mi?

Kara delik nedir? Kara delikler nasıl oluşur? Bir kara deliği çıplak gözle görebilir miyiz? Bilim dü...

Devamı

Siber Zorbalık: Nedir, Önleme Yöntemleri, Sebepleri ve Örnekleri

Siber zorbalık kısaca bir insanı tehdit etmek, taciz etmek, utandırmak veya hedef almak için teknolo...

Devamı

Loading…

meritking giriş meritking kingroyal giriş kingroyal madridbet